Wyroby ze skóry naturalnej należy chronić przed odbarwieniami i zabrudzeniami po to, by zachować je w dobrym stanie przez długi czas. W tym celu skórę należy poddawać właściwej konserwacji zarówno przed pierwszym użyciem, jak i regularnie podczas użytkowania. Służą temu odpowiednie środki takie jak impregnaty, pasty oraz kremy, które chronią przed wyblaknięciem, wysuszeniem oraz pielęgnują skórę. Dzięki tym preparatom skóra nie wchłania brudu, wody, olejów czy alkoholu. Przy konserwacji trzeba trzymać się zaleceń producenta środków ochronnych, ważna jest również systematyczność.

Uwaga: Naturalnie barwiona skóra może powodować farbowanie odzieży zwłaszcza w kontakcie z wilgocią lub potem. Aby tego uniknąć należy zaimpregnować skórę przed pierwszym użyciem.

Zabrudzenia skóry należy przecierać delikatnie zwilżoną szmatką bawełnianą, natłuszczać kremami pielęgnacyjnymi. Zaschnięte trudne zabrudzenia i głębokie plamy powinno usuwać się w profesjonalnych pralniach chemicznych wyspecjalizowanych w czyszczeniu skóry i zamszu.

Jak użytkować zakupione torebki skórzane:
- chronić przed długotrwałym działaniem promieni słonecznych oraz wysuszeniem
- chronić przed wilgocią, zachlapaniem, przemoczeniem, przemarznięciem
- unikać styczności z substancjami żrącymi, rozpuszczalnikami
- nie narażać na temperatury: poniżej -15C i powyżej +50C
- suszyć w oddali od źródeł ciepła (kaloryfery) – gorące powietrze powoduje stwardnienie, wysuszanie i utratę połysku skóry
- po wysuszeniu, torebkę ze skóry licowej należy nasmarować kremem lub pastą do tego przeznaczoną
- unikać dużych obciążeń i naprężeń materiału, które mogą powodować uszkodzenia wrażliwych elementów jak rączki czy paski
- unikać długotrwałego ocierania o inne powierzchnie oraz uważać na ostre i chropowate przedmioty, które mogą powodować przetarcia lub inne uszkodzenia mechaniczne.